
Tällä kaudella VVK:lla on kolme ryhmää joissa voi harrastaa purjehdusta ja purjehduspainotteisesti veneilyä:
- Purjehduskoulu -ryhmä
- Aloittelijat -ryhmä
- Kokeneemmat -ryhmä
Purjehduskoulu -ryhmän muodostavat VVK:n alkeiskurssin eli Lasten purjehduskoulun osallistujat. Purjehduskoulu järjestetetään 23.-27.6 klo 17-20 ja jatkuu mahdollisuutena viikkotreeneihin tämän jälkeen.
Aloittelijat -ryhmän muodostavat juniorit jotka ovat käyneet alkeiskurssin lähiaikoina, tai ovat muuten vielä harrastuksen alkutaipaleella.
Kokeneemmat -ryhmässä juniorit ovat harrastaneet jo useamman vuoden ja treenaavat hieman tavoitteellisemmin.
Alta löytyy lisätietoa ja ilmoittautumisohjeet kauden treeniryhmiin:
Purjehduskoulu -ryhmä ja kurssiesite
Aloittelijat -ryhmä
Kokeneemmat -ryhmä
Ohjaajat:

Arttu Tolvanen – vastuuvalmentaja ja junioripäällikkö
vvkjuniorit@gmail.com
Olen purjehtinut VVK:lla optiariajoista lähtien ja ohjaajana vuodesta 2019 lähtien. Tällä hetkellä olen aktiivinen Lightning-luokan kisaaja ja satunnainen kölivenepurjehtija. Toimin junioripäällikkönä kaudesta 2025 alkaen.
Jos kevytveneily kiinnostaa veneluokasta riippumatta niin pohditaan yhdessä missä ja miten sitä on mahdollista kokeilla. Tärkeintä on purjehduksen ja veneilyn harrastaminen huolimatta siitä missä pursiseurassa sitä harrastaa.
Artulla Ohjaaja 2 -tason koulutus ja valmennuskokemusta useampi vuosi kilpauinnin puolelta.

Mikael
Olen purjehtinut kevytveneillä vuodesta 2016 alkaen, ensin optimistojollalla ja sittemmin Zoom8-luokassa. VVK:lla olen toiminut ohjaajana vuodesta 2024-lähtien.
Mikaelilla Ohjaaja 1 -tason koulutus

Oliver aloittaa uutena ohjaajana 2025 kaudella ja käy SPV:n Ohjaaja 1 -koulutuksen.
Yksi kommentti artikkeliin ”Kauden 2025 junioritoiminta”